SORU & CEVAP

Diş çürüğü nedir?
Diş çürükleri daha çokkoyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algılanmaktadır. Önlenebilir bir hastalık olmasına karşın dünyada diş çürüğü deneyimi yaşamayan çok az insan vardır.

Dişler neden çürür?
Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve dişhekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar.

Kimlerde daha çok çürük olur?
Şekerli ve unlu yiyeceklerle bakterilerin buluşması sonucunda çürükler oluştuğuna göre herkes için bir tehlike var demektir. Ancak beslenmelerinde karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerin oranı çok yüksek olanlar bir de sularında florür oranı çok düşükse çok daha fazla çürük tehlikesi altındadırlar. Bakteri plağı tarafından oluşturulan asite karşı tükürük doğal bir savunma mekanizması oluştursa da tek başına çürüğü önleyemez.Tükürük akışını ve miktarını azaltan hastalıklar ya da ilaçlar da çürük oluşumunu hızlandırmaktadırlar. Bu nedenle de dişhekimleri tükürük akışını arttırdığı için şekersiz sakızları sıklıkla önerirler.

Diş çürüğü önlenebilir mi?

EVET. 

  1. Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması ve hergün diş ipliğinin düzenli kullanılması en etkili yoldur. Yiyecek artıkları en çok dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girintilerde ve dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde biriktiği için, diş fırçaları küçük başlı seçilmelidir. Dişlerin iç yüzeyleri, dış yüzeyleri, çiğneyici yüzeyleri ve dilin üstü fırçalanmalı ve ara yüzlerde diş ipliği kullanılmalıdır. Fırçalar, orta derecede sert ya da yumuşak kıllı olmalı ve belirli aralıklarda değiştirilmelidirler. Fırça kıllarının aşınmamış olması ve bakteri taşımayacak bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Asla başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır. Diş fırçalama sırasında florürlü bir diş macunu kullanılarak, florürün diş çürüğünü önlemedeki rolünden yararlanılmalıdır. Florürlü macunlara yardımcı olarak aynı zamanda ağız kokusunu gidererek ferahlık ve temizlik hissi veren florürlü gargaralar da kullanılabilir.
  2. Şekerli yiyecekleri ana öğünlerde tüketmeye çalışmak ve yemek aralarında birşey yememeye gayret etmek de diğer bir önlemdir.
    Dişhekimine muntazam aralıklarla başvurmak bir çürüğü önlemek ya da erken yakalamada en iyi yoldur. Ayrıca sıcak ve soğuğa duyarlı dişler ya da ağrılı dişlerde veya tebeşirimsi renkte olan başlangıç çürükleri, kahverengi renklemeler ve oyuklar gibi durumlarda vakit geçirilmeden hekime başvurulması tedavinin şeklini değiştirecek ve zorluğunu azaltacaktır.

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?
Diş çürüğü ve diş eti hastalıklarından korunabilmek için dişleri düzenli olarak sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan hemen önce günde 2 kez fırçalamak gerekir. Bu amaçla diş fırçası 45 derecelik bir açıyla diş-diş eti birleşimine yerleştirilip kıl uçlarının aynı yerde kalmasına dikkat ederek küçük daireler çizecek şekilde hareket ettirilir. Daha sonra fırça üst çenede aşağıya, alt çenede yukarıya doğru dişleri süpürecek şekilde devam edilir. Dişlerin üst yüzeyleri ise ileri-geri hareketlerle temizlenebilir. Bu fırçalama yöntemi sayesinde diş-dişeti bölgesi, dişler arası bölge ve dişlerin üst yüzeyleri daha etkin bir şekilde temizlenmiş olur. Her fırçalama seansı en az 2 dakika sürmelidir.

Ne Tür Diş Macunu Kullanılmalıdır?
Piyasada bulunan florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Eğer dişlerde dentin hassasiyeti adı verilen özellikle kimyasal, termik veya mekanik uyarılar ile ortaya çıkan bir hassasiyet sorunu varsa, içinde hassasiyet giderici madde olan bir diş macunu tercih edilmelidir. Bununla birlikte fırçalama işleminde diş macunundan çok, etkili bir fırçalamanın daha önemli olduğunu unutmamak gerekir.

   

Bu site tamamen bilgilendirme amaçlı olup, hiçbir reklam amacı gütmez.